KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6651092
*
nr 665 1092
Eric Elfwén
(1921-2008), Sverige
Gouache, Eric Elfwén (1921-2008), "Segelbåtar i Sandhamn", 70x57
Eric Elfwén, född 1921 i Stockholm, död 2008, svensk skulptör, målare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 november 2010
kl 17:46:14
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/11 09:10:57
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Eric Elfwén
Eric Elfwén, född 1921 i Stockholm, död 2008, svensk skulptör, målare och grafiker.
Läs mer om Eric Elfwén
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eric elfwén gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
*
Eric Elfwén
Eric Elfwén, född 1921 i Stockholm, död 2008, svensk skulptör, målare och grafiker.
Läs mer om Eric Elfwén
nr 665 1092
Eric Elfwén
(1921-2008), Sverige
Gouache, Eric Elfwén (1921-2008), "Segelbåtar i Sandhamn", 70x57
Eric Elfwén, född 1921 i Stockholm, död 2008, svensk skulptör, målare och grafiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 november 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/11 09:10:57 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Eric Elfwén
Eric Elfwén, född 1921 i Stockholm, död 2008, svensk skulptör, mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Eric Elfwén
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eric elfwén gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12